Servis klimatizací

Plníme starý (R134a) i nový typ (R1234yf) chladiva

Co obnáší servis klimatizací?

V prvé řadě odsajeme staré chladivo z vozidla a recyklujeme jej. Následně probíhá zkouška těsnosti systému a pokud je vše v pořádku, doplníme nové chladivo do vozu. Kontrolujeme taktéž správné tlakování jednotlivých větví klimatizace a funkčnost kompresoru. Nadstavbou tohoto servisu je pak dezinfekce kabiny automobilu a v případě špatné funkčnosti, zjištění úniku chladiva, počítačovou diagnostiku a další úkony vedoucí ke zjištění problému.

Proč je servis chladícího systému důležitý?

Kontrola klimatizace bývá často podceňována a přitom je stejně důležitá jako třeba výměna oleje v motoru. Systém klimatizace i nového vozidla není zcela těsný a výrobci uvádějí únik asi 10% chladiva ročně. Pokud je chladiva málo, je klimatizace extrémně namáhána, tím se nadměrně opotřebovává, stoupá spotřeba paliva a nebezpečí poškození celého systému. Zejména pak kompresoru klimatizace, který se nedostatkem oleje nepromaže, vysychají těsnění, čímž dochází k únikům chladiva. Kompletní oprava klimatizace pak může stát až několik desítek tisíc Kč!

Nepříjemný zápach z klimatizace, pálení očí po jízdě, co s tím?

Zápach způsobují bakterie a plísně, které se množí na vnitřním výměníku klimatizace (tzv. výparníku). Nejintenzivnější bývá v okamžiku, kdy se po krátké době vracíte do auta, kterým jste přijeli se zapnutou klimatizací. Bohužel vzniku bakterií se nedá nijak nastálo zabránit, proto se doporučuje provádět dvakrát ročně dezinfekci klimatizace - před a po sezóně a to i v případě, že zápach necítíte. Desinfekci provádíme nejúčinější metodou a to ozonem, který veškeré bakterie a plísně zlikviduje. Proces desinfekce trvá od 15 do 30 minut a stojí 400 Kč.

Zanedbáním údržby klimatizace se zbytečně vystavujete všem nepříznivým vlivům, které vyplývají z pobytu v podobných prostředích. Kašel, podráždění, pálení v krku, pálení očí, to všechno mohou být důsledky zanedbání dezinfekce autoklimatizace. Toto pociťují obzvlášť osoby se zvýšenou citlivostí, případně lidé s alergiemi. Nepodceňujte proto pravidelnou údržbu.